Pytanie z pozoru banalne, a jednak odpowiedź na nie nie jest taka oczywista. Wyróżnić możemy grupę oznaczeń, których wykorzystywanie wymaga spełnienia określonych wymogów. Taka sytuacja ma miejsce m. in. w przypadku usług hotelarskich.
Podczas kontroli w jednym z obiektów inspektorzy ustalili, że przedsiębiorca świadczył usługi hotelarskie przy użyciu nazwy rodzajowej “hotel” oraz logotypu z czterema gwiazdkami. Jednocześnie przedsiębiorca nie posiadał decyzji marszałka województwa o zaszeregowaniu obiektu do rodzaju “hotel” zgodnie z ustawą o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.
Przedsiębiorca zadeklarował usunięcie oznaczenia “hotel”, ale wyjaśniał, że cztery gwiazdki stanowią wyłącznie element logotypu firmy, które jest rozpoznawalnym znakiem przedsiębiorstwa. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie musiał zatem przeanalizować, czy przepisy dotyczące własności przemysłowej, a precyzując znaków towarowych, wpływają na stosowanie ww. ustawy o usługach hotelarskich.
Zarówno WSA, jak i następnie NSA, stwierdziły, że zarejestrowany logotyp nie ma wpływu na konieczność uzyskania decyzji marszałka województwa celem możliwości używania prawnie chronionej nazwy “hotel” oraz oznaczenia kategorii (popularne gwiazdki).
Warto zwrócić uwagę, że w tym przypadku Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej nie weryfikuje, czy podmiot jest uprawniony do korzystania z oznaczenia. Jednak należy odnotować zgodnie z ustawą Prawo własności przemysłowej jedną z bezwzględnych przyczyn odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy jest sytuacja, w której oznaczenie zawiera urzędowo uznane oznaczenie przyjęte do stosowania w obrocie, w szczególności znak bezpieczeństwa, znak jakości lub cechę legalizacji, w zakresie, w jakim mogłoby to wprowadzić odbiorców w błąd co do charakteru takiego oznaczenia, o ile zgłaszający nie wykaże, że jest uprawniony do jego używania.