Czy ten „Sztos” nie wygląda znajomo? Te pozawijane litery wydają się gdzieś już funkcjonować w przestrzeni. Specyficznie ujęte „S”, przedłużenie drugiej litery, który robi za podstawę dla całego słowa, zamaszyste „T”. Czy to „Społem”?
Na wstępie odnotujmy, że fraza „Społem” jest zarejestrowanym znakiem słowno-graficznym towarowym w Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Znak podlega ochronie w ośmiu klasach towarów i usług, głównie w zakresie żywności spożywczej, ale także co do reklamy osób trzecich czy prowadzenia kursów edukacyjnych.
Natomiast „Sztos” jest barem umiejscowionym w Sopocie. Czy w takim razie można mówić o kolizji?
Ocena podobieństwa oznaczeń na pierwszy rzut oka wydaje się prosta. Nic bardziej mylnego. Im krótsza chroniona fraza tym większe trudności z oceną, czy jedna inna litera zmienia nam postrzeganie oznaczenia. W przedmiotowym przypadku koniecznym jest zwrócenie uwagi zarówno na warstwę słowną, jak i graficzną. O ile porównanie słów „Społem” a „Sztos” prowadziłoby nas do wniosku, iż oznaczenia nie są względem siebie podobne, tak wykorzystana forma graficzna już budzi poważne wątpliwości.
Zwłaszcza pierwsza litera oraz ujęcie wyrazu w obramówkę mojej ocenie prowadzi do mylnego wrażenia, że wyrazem, który odczytamy musi być „Społem”. Tymczasem jest to inna nazwa.
Drugim aspektem, który należy zweryfikować, to zakres ochrony zarejestrowanego znaku towarowego. Jak spojrzymy do rejestru Urzędu Patentowego okaże się, że „Społem” nie jest chroniony dla usług restauracyjnych, natomiast chroniony jest dla m. in. piwa. Czy możemy mówić zatem o podobieństwie towarów i usług, które są oznaczane znakami?
Myślę, że można byłoby zaprezentować koncepcję, iż „Społem” jest na tyle silnie ugruntowane w świadomości odbiorców, iż mogliby oni pomyśleć, że firma rozszerza swoją działalność na usługi restauracyjne – wszak do tej pory znani są odbiorcom z produktami spożywczymi.
Ocena podobieństwa oznaczeń – co do zasady – nie jest łatwa i wymaga analizy na kilku płaszczyznach. Zawsze jednak dostarcza sporo miejsca na argumentację, zarówno po jednej, jak i drugiej stronie.